4 Nisan 2013 Perşembe

The Black Heart Rebellion - Har Nevo

      Yeni olan her şey güzel olmak zorunda değildir; buna karşın eski olanın da güzel olabilmesi diye bir şart da yoktur. Sadece şöyle bir gerçeklik vardır ki bu da şu olabilir; 2000'li yıllardan sonra hızlı ve kontrol edilemez bir 'devinim'in yaşanmasıdır. Global şekilde, toplumsal çöküşler yaşanmakta ve düşünce gücü kendini saniyelik cevaplara, evetlere ve hayırlara bırakmıştır. Hızla gelişen teknolojik yerkürede, artık düşünceye ve derinliğe hiç mi hiç yer kalmamıştır. Kitleleri de peşinden sürükleyen bir takım şartlar da doğmuştur üstelik; sektöre yön veren uzmanlar her zaman yeni atılımlarda bulunmuş, krizden çıkmayı, beyinleri güzelce yıkayarak ceplerini doldurarak başarılı olmuşlardır. Müzik ve sinema sektörü de bundan nasibini alan başlıca iki dallardan sadece iki tanesidir. 

 

    Müzik, popüler müzik çatısı altında deyim yerindeyse pornografiden beslenmektedir, televizyon da bunu tam destekler pozisyondadır. Yine Amerika tandanslı dizi sektörü bütün dünyaya yön vermekte ve adeta hükmetmektedir.  İnsanlığın başından beri, değiştirilmek istense bile, yeraltına çekilip yüzlerce hatta binlerce yıl bile kendini gizleyerek bugünlere gelebilen müzik buna her zaman karşı çıkan en büyük oluşum olmuştur. 

 

    Son on yıl içerisinde popülerleşen ve son zamanlarda etkisi azalan post rock müzik de son dönemlerini yaşıyor. Bunun sebebi de; üretkenlikten ziyade, birbirinin kopyası müzikler üreten binlerce grubun çıkması olabilir. Plak şirketlerinin de bunun üstüne gitmesiyle, yaratıcılıktan uzaklaşan post rock müziğe rağmen post metal ve post hardcore biraz daha uzun ömürlü ''post'' etiketli müzik türleri oldular ve kendilerini geliştirip, sıradanlıktan uzaklaşarak özgün işlere imza attılar. The Black Heart Rebellion, post rock ve post metal türleri arasında mekik dokuyan avant-garde bir topluluk... Zaman zaman post hardcore türüne de yakın müzik icra eden, melankolinin ağır bastığı bir müzik grubu da diyebiliriz kısaca The Black Heart Rebellion için... Sekiz parçadan oluşan, yaklaşık kırk iki dakikalık bir süreye sahip albümü dinlerken, düşüncenin derinliklerine dalmıyor olmanız neredeyse imksansız; ayrıca bazı etnik unsurların da renk kattığı albüme benim yorumum da post metal ve alt türevleri haricinde şu yakıştırmayı yapmak olacak: avant-garde doom core. Umarım keyifle dinlersiniz. İlgili linkler ve dinleme amaçlı youtube videosu burada.

   Karanlıkta kalın ve tadını çıkarın ;) 

http://www.discogs.com/Black-Heart-Rebellion-Har-Nevo/release/4219895

https://www.facebook.com/theblackheartrebellion

http://www.roadburn.com/2013/01/album-of-the-day-the-black-heart-rebellion-har-nevo/

http://theblackheartrebellion.bandcamp.com/album/har-nevo

 

Posted via email from urufixx's posterous

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Related Posts with Thumbnails