4 Şubat 2012 Cumartesi

Lycus - Demo 2011
90'ların başında, özellikle de Türkiye'de doom/death grupları oldukça seviliyor ve dinleniyordu. Bunda kuşkusuz, Paradise Lost ve Tiamat gruplarının, 1990'ların başında çıkarmış oldukları ilk iki albümün etkisi yüksekti. Paradise Lost, İngiltere çıkışlı, önceleri gothic, doom/death metal tarzına yakın albümleriyle dikkatleri üzerine çekmeyi başarmıştı. Ünlü şair John Milton'ın Kayıp Cennet adlı kitabından ismini alan Paradise Lost ile; yine, kuruluşu aynı dönemlere denk gelen İsveç'li grup Tiamat da ismini, Babil tarihinde adı çok kez geçen tanrı Marduk ile savaşan Tiamat isimli ejderhadan almıştı. Doom ve genel olarak metal müziğin alt türevleri, genellikle mitoloji, tarih, ezoterizm, inanç tarihi vs. olaylardan ilham aldıkları rahatlıkla söylenebilir.


Paradise Lost ve Tiamat, ülkemizde çokça sevilip, dinlenirken; 90'lı yıllardaki değişen müzik akımına kapılarak, kendilerini geliştirerek ve tarzlarını daha da yumuşatarak; (ama yine de soğuk ve kasvetli yapılarını koruyarak bunu gerçekleştirdiler), atmosferik unsurların da içinde olduğu, doom metalin farklı bir uzantısı olan gothic veya gothic doom metal müzikle ilgilenmeye başladılar. Büyük şirketlerle anlaşarak, ilk albümlerine göre dinleyici kitlesi, plak şirketlerinin de etkisi ve desteğiyle daha da büyüdü. Zaman zaman synth pop ile atmosferik metali bile denediler. Bazen de yine köklerine dönmeyi denediler; kimi zaman unutuldular, kimi zaman da eski başarılarına tekrar kavuştular. İki grubu da son yıllarda çok da dinlemiyorum açıkçası; yapmak istediğim, Türkiye'de tanınan bu iki gruptan yola çıkarak, başka bir müzik türüyle bu konuyu bağdaştırıp ve yeni bir gruptan bahsetmek, burada paylaşmak istiyorum...Funeral doom metal, adından da anlaşılacağı gibi, doom metalden müzik olarak ağırlığını alan, bir takım yeni özellikler eklenerek icra edilen, karanlık ve bunalım dolu bir müzik türü... Doom metalin tanımı gereği olarak aslında gitar, bas, davul haricinde başka bir enstrüman kullanılmaz; geleneksel doom grupları veya drone doom, doom sludge metal grupları bu geleneği bir nevi devam ettirir. Funeral doom metal grupları ise, bazen klavye, yaylı çalgılar da dahil edebiliyorlar müziklerine. İşte, burada bazen doom dinleyicileri arasında tartışma çıkabiliyor. My Dying Bride'ı kimileri doom metale dahil bile etmezken, bazı dinleyiciler kesinlikle doom metal yaptıklarını savunur. My Dying Bride gibi bir çok grup, buna benzer eleştiriler almaya halen etmekte...


Funeral doom metalde, önemli olan parça sürelerinin uzun olması, death metal gruplarındaki brutal vokalin, müziğin ağırlığına göre ayarlanması ve genellikle müziğin bir cenaze atmosferinde ilerliyor olması şart. Tercihe göre, bazı gruplar klavye ya da başka enstrümanlar da kullanabiliyor. İkisinin ortasında funeral death metal icra eden; çeşitli efektlerin veya enstrümanların da olduğu; ama geleneksel funeral doom metal yapan gruplardan birine örnek vermek gerekirse, Asunder ilk sırada gelebilir. Corrupted gibi, funeral doom metale, daha deneysel yön katan gruplar da yok değil tabii...

Bir de, black metal ve doom metali birleştiren, son derece karanlık ve oldukça orijinal işlere imza atan gruplar ortaya çıktı son 10 küsür yıl içinde. Bu tarz gruplara da en güzel örnek, Altar Of Plagues benim için başta gelen gruptur.


Yine İngiltere'den; doom death, atmospheric doom, avantgarde doom metal gibi türlerin karışımı, sıra dışı bir müziğe sahip, Esoteric de funeral doom metalin önemli temsilcilerinden olarak gösterilir, funeral doom metal için örnekler sayfalarca yazıyı ve örneği kesinlikle hak ediyor.
Bugün kısaca bahsedeceğim grup ise, geleneksel doom çizgisine yakın; gücünü eski okul doom metalden alan, vokallerin brutal (death metal grupları çizgisinde olduğu) ,sadece arka planda yer alan vokal destekleriyle, yeni tarz funeral doom gruplarıyla az da olsa benzerlik gösteren Lycus. Henüz ilk albümleri çıkmadı, burada paylaşacağım çalışmaları da 2011 yılında çıkarmış oldukları ilk demoları... Üç parçadan oluşan demo, toplam 25 dakika uzunluğunda; dinledikçe doom metalin; hatta rock tarihinin dinlemesi en zor türlerinden biri olan, sludge metalden izler taşıyan, gelenksel anlayışa sahip, funeral doom metale dahil edebileceğimiz bir çalışma karşımızda. Yakında albümleri çıkarsa, yine buradan haber veririm. Laf kalabalığı yapmadan, kısaca doom ve funeral doom metal müziğe, bir kaç örnek vermek istedim. Herkese iyi dinlemeler.

http://www.myspace.com/lycusdoom420

http://www.facebook.com/pages/Lycus/156095311142662?sk=info

http://lycusdoom.blogspot.com/

http://gracelessrecordings.blogspot.com/

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Related Posts with Thumbnails